Kolorystyka w druku na PVC
Materiał PVC jest specyficznym i stosunkowo nowym materiałem w druku offsetowym. Ma inną strukturę i inaczej niż papier adaptuje farbę. W druku offsetowym UV używane są również zupełnie innego rodzaju farby.
Dlatego też nie należy sugerować się kolorystyką prac wydrukowanych na papierze. Będzie ona się zatem różnić w tym samym projekcie wydrukowanym na papierze i na PVC. Wynika to z technologicznych ograniczeń druku UV i ze specyfiki materiału. Kolorystyka zatem może być nieco inna, nawet po zastosowaniu przez nas odpowiednich profili kolorystycznych, upodabniających ją do tej na papierze.
Rys. Porównanie kolorystyki druku na papierze i PVC na wybranych wzorach.
Różnice kolorystyczne w jednym nakładzie
PVC jest trudnym materiałem do druku, zwłaszcza w małych nakładach. Normalną sprawą jest, że w obrębie jednego nakładu mogą występować różnice kolorystyczne. Wynikają one oczywiście z ograniczeń technologii. Aby perfekcyjnie przygotować maszynę do druku należałoby zużyć dużo więcej materiału. Maksymalne różnice kolorystyczne w nakładzie mierzone spektrofotometrem sięgają ΔEE = 8. Cały czas jednak pracujemy nad tym, aby różnice kolorystyczne były jak najmniejsze tak aby w niskiej cenie otrzymali Państwo jak najlepszej jakości produkt.
W przypadku produktów linii Plastic priorytetem jest cena. Nie są więc one właściwą ofertą dla bardzo wymagających klientów. Przy zamówieniach, w których narzucona jest bardzo duża precyzja kolorystyczna zalecamy wybranie innej oferty - kart personalizowanych u ukierunkowanych na taki produkt producentów. Orientacyjny koszt takich kart to 2 - 3 zł za sztukę (w zależności od producenta).
Rys. Kolorystyka w obrębie jednego nakładu.
Czerń w projektach
Czerń w druku UV na PVC uzyskiwana jest inaczej niż przy klasycznym druku offsetowym na papierze. Farba czarna w druku UV bardzo mocno kryje podłoże drukowe. Niepotrzebne jest zatem dodawanie innych kolorów, aby uzyskać jej głębię.
Rys. Czerń w druku na PVC.
Introligatornia
Ze względu na specyfikę materiału tolerancja obróbki introligatorskiej jest tu nieco większa niż przy klasycznej obróbce papieru. Materiał PVC otrzymywany przez nas od producenta ma większą tolerancję wymiarów, już przed obróbką. Stąd też przy cięciu PVC mogą wystąpić niewielkie różnice.
Rys. Większa tolerancja wymiarów arkuszy PVC w stosie otrzymanym od producenta.
Jak mam więc przygotować projekt, aby było dobrze?
Unikaj ciemnych, jednokolorowych teł (np. w kolorze brązowym, fioletowym, granatowym). Z naszego doświadczenia wynika, że najlepsze są projekty zróżnicowane kolorystycznie, bogate w kolory. Gdy rozdajesz karty plastikowe klientom, niewielkie różnice kolorystycznenie nie mają dużego znaczenia.
Rys. Bogate w kolory, zróżnicowane projekty dobrze sprawdzają się w druku UV na PVC.
Przy aplach czarnych - stosuj tylko 100% czarnego. Dodawanie procentowo pozostałych kolorów z gamy CMYK jest zbędne, powoduje problemy kolorystyczne.
Rys. Głęboka czerń po zastosowaniu tylko 100% K.
Unikaj w projektach ramek, które mogą uwidaczniać nieznaczne przesunięcia introligatorskie.
Rys. Zastosowanie ramki uwidacznia przesunięcia introligatorskie.
Personalizacja
Rodzaj tworzywa z którego są wykonane produkty plastikowe ogranicza możliwości ich personalizacji, nie jest możliwa numeracja czy zadruk kart w typowych drukarkach do personalizacji kart. Prostym i tanim sposobem jest ręczne pisanie na kartach.
Czym pisać po PVC?
Na kartach można pisać wybranymi markerami. Nie wszystkie nadają się do tego celu, pismo może się rozmazywać. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej do tego celu nadają się markery spirytusowe do płyt CD.


Wykonano : Web-Zero 2019

Wszystkie prawa zastrzeżone

Drukarnia PrintZero*druk arkuszowy*druk rolowy
Druk do formatu B1, druk ze zbieraniem i klejeniem w lini, Katalogi, Katalogi klejone, Notesy, Teczki ofertowe, Papier firmowy, Podkład na biurko, Plakaty, Kalendarze spiralowane, listwowane, Wizytówki, Ulotki, Kalendarzyki Listkowe, Kalendarze biurkowe